Formula 1 yarışlarını nasıl izlerim?

Mar 13 2012

Bu sezondan itibaren Türkiye’de de Formula 1 yarışları paralı bir kanal üzerinden yayınlanmaya başlıyor. Fprmula 1′in beşiği olan İngiltere’de kıyametleri koparan ancak sonunda gerçekleşen bu durum, Türkiye’ye özgü koşulları düşündüğümüzde aslında daha farklı sonuçlar doğuruyor, hem teknik hem de tarihsel olarak onlar. İngiltere’de tutabilir, ama zaten seyirci anlamında zorlanan Türkiye’nin, bu yarışları bir de paralı kanala alması, alt yapı olmadan üst yapı kurmaya çalışan ülkemizin başka bir icraatı sadece. Bu gömlek bize biraz büyük gelir ya, neyse, yarışları bu yıl nasıl izleyebileceğinize, bunlar için cebinizden ne kadar çıkacağına, kaç tanesini yasal ve ücretsiz olarak, kaç tanesini yasal olmayan yollarla ama ücretsiz olarak izleyebileceğinize bakalım biz en iyisi:

Tüm serbest antrenmanlarında, sıralama turu ve yarışta pilotların tur tur derecelerini, pist sıcaklığını, nem oranını ve sürat noktası değerlerini yarış ânında canlı canlı takip etmek için öncelikle F1 Resmî Zaman Ekranı‘nı açın derim. Çalışmadığı zamanlardan alternatif için şurasını öneririm. Sonrası için:

1. Yarışların yarısını tamamen, diğer yarısının da özet görüntülerini ÜCRETSİZ izlemek için
Dediğim gibi İngiltere’de de F1 tarihinde ilk kez yayınlar paralı kanal Sky’dan yayınlanıyor. Buradakinden farklı olarak devlet kanalı BBC de, yarışların yarısını Sky’la ortak canlı, diğer yarısını da 2 saatlik özet olarak yayınlayacak. Sky da tüm yarışları yayınlıyor tabii. BBC, devlet kanalı olduğu için yarışları ücretsiz olarak veriyor. iPlayer denen bir sistemle Web üzerinden gayet kaliteli bir yayın süreçleri var. Ancak iPlayer’ı kullanmak için bilgisayarınızın IP’sini İngiltere IP’si olarak atamanız gerekiyor. Bunun için de ücretsiz ve güzel bir program var: Expat Shield. Bu programı indirip kurduğunuzda, bilgisayarınız VPN protokolü üzerinden otomatik olarak İngiltere’deki bir bilgisayar olarak kaydediliyor ve BBC’nin iPlayer sayfasına girebiliyorsunuz. Yarış günü geldiğinde BBC’nin şu sitesinden iPlayer’a giriş yapabilir ve antrenman turlarını, sıralamaları ve yarışı ÜCRETSİZ izleyebilirsiniz. Anlaşmaları gereği BBC bu sezon sadece 10 yarışı canlı verecek, diğerlerinin de 2 saatlik geniş özetlerini verecek. Canlı ve özet yarışların isimleri şöyle:

[twocol_one]Canlı yarışlar
Çin GP
İspanya GP
Monaco GP
Avrupa GP (Valencia)
İngiltere GP
Belçika GP
Singapur GP
Kore GP
Abu Dhabi GP
Brezilya GP[/twocol_one]
[twocol_one_last]2 saatlik özetler
Avustralya GP
Malezya GP
Bahreyn GP
Kanada GP
Almanya GP
Macaristan GP
İtalya GP
Japonya GP
Hindistan GP
ABD GP[/twocol_one_last]

2. D-Smart
Formula 1′in yayınladığı kanal Smart Sport HD, Maxi Paket’in içinde yer alıyor. Hem HD (yüksek çözünürlük) hem de SD (düşük çözünürlük) seçenekleri var. Ödeme anlamında da iki ayrı tercih sunuluyor. Aylık taksit seçeneğinde durum şöyle:

SD liste fiyatı: aylık 49,99 tl (muhtemelen bağlantı ücreti ve kutu hariç)
HD liste fiyatı: aylık 69,99 tl (muhtemelen bağlantı ücreti ve kutu hariç)

SD 1 yıllık taahhüt: aylık 37,49 tl
HD 1 yıllık taahhüt: aylık 52,49 tl

SD 2 yıllık taahhüt: aylık 24,99 tl
HD 2 yıllık taahhüt: aylık 34,99 tl

Peşin satış seçenekleri de şöyle. Burada aylık ücret ödemiyorsunuz:

SD 2 yıllık taahhüt: 499 tl
HD 2 yıllık taahhüt: 699 tl

Yarışların 3 yıl boyunca D-Smart’tan yayınlanacağını düşündüğümüzde 2 yıllık taahhüt yapmak en azından bütçe için daha uygun görünüyor. HD izlemem, diyorsanız o zaman aylık 25 liraya tüm yarışları izleyebilirsiniz.

3. “Stream” yapan sitelerden takip
Şifreli kanalları aşıp maç izleme kültürü gelişkin olan ülkemizde “link” bulmak pek zor olmayacaktır, o yüzden benim size vereceğim sitelerin dışında eminim birçok siteyi de siz zaten biliyorsunuzdur. Benim en sık kullandığım siteler Vip Box TV ve Live TV. Ayrıca SKY Spor’a özel olarak ayrıldığı belli olan bir site daha varmış, biraz önce öğrendim: Live Footy. Bunun dışında Sport Lemon TV, Haha Sport ve ATDHE siteleri size link bulmada yardımcı olabilir.

4. Tivibu üzerinden izlemek
Eğer TTNet abonesiyseniz, Tivibu paketine üye olarak yarışları çok küçük bir para karşılığı RAI’den izleyebilirsiniz. Her ne kadar son çarede başvurulması gereken bir seçenek olsa da sanırım aklınızın bir yerinde olması iyidir. Aylık 3,90′luk pakette RTL mevcut sanıyorum.

5. SKY aboneliği
En en en naçar kalındığında faaliyete geçirilebilecek adım bu olabilir. Expat Shield’le İngiltere IP’si aldıktan sonra, Sky’ın aylık F1 aboneliğini 35 pound (yaklaşık 100 lira) vererek satın alabilirsiniz, ama dediğim gibi, bu oldukça düşük bir seçenek. Yine de yazalım, dursun.

105 responses so far

 1. maalesef korktuğumuz başımıza geldi :( moralim çok bozuk, bi hafta sonu eğlencemiz vardı onuda aldılar elimizden saolsunlar. Az önce Hürriyet gazetesinin şu linkinden http://www.hurriyet.com.tr/spor/motorsporlari/20116932.asp bu haberi okudum. bir an umutlanmadığım değil, umarım olur.

 2. Kablo TV ve Tivibu üzerindeki RTL yayınının yarışlar esnasında açık kalma ihtimalinin neredeyse olmadığını düşünüyorum. Bugüne kadar zaten Türkiye’deki yayın hakları şifresiz kanallarda olduğu için bu durum sorun teşkil etmiyordu. Yayın hakları için o parayı ödeyen kurum buna göz yummaz gibime geliyor.

  Hotbird uydusu üzerinde RTL yayını şu an için görünen en iyi alternatiflerden. 2011 sezonu boyunca şifresizdi. Yine aynı uydu üzerinden yayın yapan azeri kanalı İdman TV’nin şifresi de basit bir işlemle kırılabilir.

  İşin diğer boyutunu ele alırsak F1 gibi ülkemizde izleyici kitlesinin sayıca çok fazla olmadığı bir sporun geleceği açısından çok kötü bir durum ortaya çıkacak. Bu kitlenin (öğrenci – genç kesim) ayda 4 saat izleyeceği bir olay için 35 Lira vermesini beklemek oldukça iyimser bir yaklaşım. Bu 3 yılın sonunda bahsettiğim kitlenin daha da küçüleceği aşikar…

 3. Formula 1′in ve motor sporlarının yaygın olmadığı bu ülkeyle, İngiltere gibi bir ülkeyi karşılaştırmak büyük haksızlık. Oradaki alım gücü, motor sporları tarihi ve geniş hayran kitlesi böyle bir “lüks”ü karşılayabilir. Orada da bu işin paralı olmasına büyük tepki var, ama eninde sonunda kıza kıza satın alıyorlar. Türkiye’de biz kızdığımızla kalacağız ve perperişan link ararken alacağımız zevki de harap edeceğiz.

 4. Tivibuyu bilmiyorum ama kablotv deki RTL geçen sene sorunsuz veriyordu yarışları. Gerçi şu an bende o bile yok ama ne yapacaz bakalım :D

 5. Sevgili Ali sana katılmamak mümkün değil. Bu arada Serhan Acar’ın konuyla ilgili yazısını az önce sitesinden okudum. Şurada: http://www.serhanacar.com/haber/275/formula-1-yayınları-uc-sene-boyunca-smart-spor’da…Yayınların başka bir kanalla ortak yapılması, paylaşılması söz konusu değilmiş. Çağrı’nın da belirttiği gibi F1′e gönül vermiş kitlenin genelde genç kuşak ve öğrenci kesiminden olması (bu arada çok genç sayılmam anti parantez onu belirteyim :) ) işe ticari açıdan bakarak yayın haklarını alan D Smartı ne kadar memnun edecek onu zaman gösterecek diye düşünüyorum. Ayrıca konuya diğer spor branşlarınında dijital platformlarda yayınlandığını ekleyerek gerekçe göstermek oldukça enteresan, evet Türkiye’de süper lig maçları 1994 ten beri şifreli belki ama sorarım size Allahınızı severseniz kaç kişinin evinde Digitürk var ya da kaç kişi Lig Tv abonesi? Ülkemizde şu an Asgari Ücret net 634 TL. Herhalde bu durum yeterli fikir vermeye yeterde artar bile. Maalesef yine “parayı veren düdüğü çalacak” durum onu gösteriyor :(

 6. Eskiden F1 yarışları Cine5′te yayınlanırdı. Cine5 şifreli bir kanal olmasına rağmen F1 yayınına şifre koymazdı, yarışları doya doya izlerdik. Ben F1 izlemeye bu sayede başladım.

  Şimdi geldiğimiz duruma bakın.

  Bu adamlar hangi akılla Formula1′i paralı bir kanalda yayınlamayı planlıyorlar aklım almıyor. 40 lira verip İstanbulpark’ta yarışı izlemeye gitmeyen adam her ay D-Smart’a 35 lira mı verecek?

  Ben şahsen D-Smart’a vereceğim 2 kuruş paranın derdinde değilim. Derdim şu ki şifresiz kanalda yayın yapılırken F1 geniş bir kitleye ulaşıyordu, F1′le ilgilenmeyenler denk gelip izlemeye başlıyordu. Hemen hepimiz bu şekilde başlamadık mı Formula 1′i takip etmeye? Artık böyle bir şey olmayacak maalesef.

  Zaten F1 Türkiye’de yeteri kadar popüler değildi, şimdi durum daha da kötüye gidecek.

 7. Her yaştan izleyici var aslında, ben de pek genç grubuna dahil olmayabilirim, ama sorun aslında her şeyin para etrafında dönüyor olması. ABD’de durum zaten böyle de Türkiye’ye de bu gitgide yayılıyor. Hizmet denen şey artık bir iş olmaya başladığı için, siz de bunların maliyetini ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Bizde alım gücü de olmayınca, hilkat garibesi bir düzen ortaya çıkıyor.

 8. Herkesin haklı olduğu noktalar var. Benim değinmek istediğim farklı bir perspektif olacak;
  Yayın TRT’de olduğu zaman reklamları hatırlayanlarınız var mı? ne kadar az reklam alıyordu, üstelik Türkiye’nin bir çok yerinde izlenebildiği halde… Hatırlıyor musunuz?

  Bu arada Türkiye’nin motorsporları alanında bir dünya şampiyonu var. Kenan Sofuoğlu’ndan bahsediyorum, tamam alan farklı, izleyici portföyü farklı, kıyas kabul etmez ama Kenan Sofuğlu kendi ülkesinde yarışamıyor… Bunun nedeni ne olabilir, hatırlıyor musunuz?

  Formula1′in en güzel pistlerinden birisi olan İstanbul park’ın sözleşme yenileme süreçlerinde halkın olan ilgisi veya ilgisizliği mi, Bernie’nin fiyat arttırımı mı yoksa hükümet başkanının kararı mı etkiliydi, hatırlıyor musunuz?

  Motorsporlarına olan ilgi(sizlik) bu ülkenin gerçeğidir. Bunu kabul etmemiz gerekir öncelikle. Ancak, ilgiyi arttırmak için yarış, tv yayını, promosyon gibi faaliyetlerin herkesin ulaşabileceği mecralarda yapılması elzemdir, bunu da kimse inkar edemez. Ancak özellikle Formula1 para üzerine dönen bir spor. 2009 yılından bu yana özellikle Avrupa ve genelinde dünyada yaşanan krizlerden dolayı sıcak para olan yerlerde yarışların yapılmasından bunu anlamamız gerekiyor. Hal böyleyken FOM şifreli yayınların önünü açmak zorunda çünkü yayın gelirlerinin artabilmesinin başka yolu yok. İngiltere ve Almanya dışında (biraz da İtalya ve İspanya) bu sporun çok popüler olabildiği başka bir ülke yok. Yayın gelirlerini arttırmak ve sıcak paraya ulaşabilmek için başka ülkelerde önce bu sporu popüler hale getirmek sonrasında devamlılığını sağlamak şart. Bu formül bizde tutmadı. (Bakınız yıllık seyirci sayıları, bakınız tv.lerin aldıkları reklamlar)

  Geçen yıl HD yayına geçildiği için TRT HD izleyebilmek ve TTNET tarafından artık daha fazla sömürülmemek için teledünya-kablonet anlaşması yaptım. Serhan Acar, Erbatur Ergenekon ve Okay Karacan ekipleriyle daha önce yapılmamışı yapmaya çalıştılar, bence iyi iş çıkardılar, bu yüzden verdiğim kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Sözleşmem devam etmesine rağmen dsmart’a geçiş yolları arayacağım, ama bu hazirana doğru biraz ortalık kampanyalarla dolunca yapacağım, bundan eminim. Çünkü yarın rtl’i kapattıracaklar, tam altı şampiyonun kapıştığı bir yarışta internet veya link krizi olacak, bir sürü sıkıntı yaşanabilecek… Kızsakta bağırıp çağırsakta işin öbür yanında F1 var ve bu bir tutku. İnsan tutkularından çok çabuk vazgeçemiyor. (Bu arada, Gerçekten bunun için bütçe ayıramayacak durumda olan arkadaşları tenzih ediyorum.)

  Dsmart – Saran grubuyla anlaştı. Geçen yıl D-smart ligin yayın ihalesini alamayınca herkes durumunun çok kötü olduğundan bahsediyordu, sonuç ne oldu? NBA, Champions league, Avrupa, kısaca lig hariç dört bir yanı sardı. Eğer gerçekten durumları iyi değilse bunu yapmalarının tek nedeni var, kendi fiyatlarını yükseltip platformu pazarlayabilmek ve birilerine satabilmek… Şimdi siz zannediyor musunuz ki salt F1 yüzünden abone satışı patlayacak? Zannediyor musunuz ki yayınlar TRT’den daha fazla reklam alacak? Bunu iyi bildikleri için maxi denilen daha pahalı pakete koydular yayını. Burada Dsmart PR yapacak ve kazanmaya (kendini pazarlamaya) çalışacak, SARAN aldığı paraya bakacak… Bu işin açık kanal çözümü ancak organize ve sistematik oluşumlar ile baskı yapılırsa belki olabilir, dsmart ortak yayına yanaştırılabilir, ama o da garanti reklam geliriyle, yani para kokusu alırsa olur.

  Fazla uzun oldu ama bunlar benim düşüncelerim, okuma zahmetine giren herkese teşekkür ediyorum.

 9. Teşekkürler uzun ve güzel yorumunuz için. Çoğuna katılıyorum, ancak Fomrula 1′in popülerliği ve TRT’nin yayın kalitesi konularında farklı düşünüyoruz.

  Evet FOM yayın gelirlerini artırmak için artık paralı kanallara geçecektir. Özellikle İngiltere’deki “devrim” bunun bir işareti. Aynı şey pistler için de geçerli. Avustralya ve Kanada’yı bile (hatta birkaç yıl önce İngiltere) takvimden silebiliyor Bernie.

  Ancak Formula 1′in popülerliği pek de sizin söylediğiniz gibi değil. Her ne kadar Avrupa merkezli bir spor olsa da F1 tüm dünyada futboldan sonra ikinci spor. Hem gelir hem de taraftar sayısı açısından.

  TRT konusunda ise, Serhan Acar’ı bir kenara bırakırsak, yayın kalitesinin çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Ellerindeki fırsatı harcadı TRT. Rezil programlar, rezil bir yayın politikası ve rezil grafiklerle F1′e ucuz bir muamele uygun gördü. Hani konuştuğu dili billmediğiniz insana, el kol hareketleriyle laf anlatmaya çalışırsınız ya, TRT de Türkiye F1′i böyle anlatmaya çalıştı.

 10. önce d-smart’ı aç sonra TRT’yi eleştir.

 11. Önce Cine5′i açayım, sonra D-Smart’ta bir arkadaşa bakıp çıkayım, dönerken de Show TV’ye kaçamak bir bakış atıp eleştireyim en iyisi. Televizyona çıkmayaydı iyiydi.

 12. [...] bu hafta sonu da BBC’den ücretsiz izleyebileceksiniz. Daha önce şurada da yazdığım gibi, Expat Shield’ı kurup BBC’nin Formula 1 sayfasından hem [...]

 13. arkadaşlar Smarttürk WebTV indirn bakın hem türkçe hem almanca yayn var… dert etmeyin internet gelişti ;)

  bakacaklar smartturktv.com buradan indirsin baksın…

 14. Souls in the Waves

  Good Morning, I just stopped in to visit your web site and considered I would say I liked myself.

 15. The Silent Shard

  This will likely probably be quite practical for some within your work opportunities I plan to you should not only with my blogging site but

 16. Whispering Misty

  So sorry you’ll skip the workshop!

 17. … [Trackback]

  [...] Read More here: efbir.org/2012/03/13/formula-1-yarislarini-nasil-izlerim/ [...]

 18. directory

  Great data can be discovered on this world wide web blog.

 19. Jimmy Benesch

  One more nvosdss issue is that video gaming became one of the all-time most important forms of entertainment for people spanning various ages. Kids engage in video games, and also adults do, too. The XBox 360 has become the favorite video games systems…

 20. Lloyd Wiedenheft

  This is really giahsif interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 21. web banner ads

  My wife and i happen to be now delighted that Albert could perform his reports due to the tips he had by way of your web content. It’s now and again perplexing to just usually be making a gift of ways which lots of people could have been marketing. So…

 22. Superb website

  [...]always a big fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link love from[...]…

 23. Websites we think you should visit

  [...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually worth a go through, so have a look[...]…

 24. Check this out

  [...] that is the end of this article. Here you’ll find some sites that we think you’ll appreciate, just click the links over[...]…

 25. php scripts

  Superior Early morning, I just stopped in to visit your website and believed I’d say I experienced myself.

 26. Check this out

  [...] that is the end of this article. Here you’ll find some sites that we think you’ll appreciate, just click the links over[...]…

 27. Websites we think you should visit

  [...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually worth a go through, so have a look[...]…

 28. pagerank

  My spouse and that i are already now delighted that Albert could carry out his reports as a consequence of the thoughts he had as a result of your web page. It is actually every now and then perplexing to only generally be freely giving steps which a n…

 29. Nicky Dummermuth

  It is indeed my belief that dirotd mesothelioma is actually the most deadly cancer. It contains unusual characteristics. The more I actually look at it the greater I am certain it does not behave like a true solid human cancer. In the event mesotheliom…

 30. Rolland Regan

  A lot of oasjdasd of whatever you articulate happens to be supprisingly legitimate and that makes me ponder why I had not looked at this in this light previously. This particular piece really did turn the light on for me as far as this subject matter g…

 31. Jimmy Benesch

  Thanks for your dirotd post on the traveling industry. We would also like to add that if you’re a senior considering traveling, it really is absolutely essential that you buy traveling insurance for retirees. When traveling, seniors are at greatest ri…

 32. marina marina jaya one residences

  Very good information is often discovered on this website website.

 33. Irvin Heroth

  Music fidikfsfd started playing when I opened up this web-site, so frustrating!

 34. best buy electronics

  Great work you have performed, this page is admittedly interesting with amazing information and facts. Time is God’s strategy for maintaining almost everything from taking place directly.

 35. internet marketing forum

  So sorry you can pass up the workshop!

 36. Kanesha Passerino

  I was dirotd very happy to search out this web-site.I needed to thanks to your time for this glorious learn!! I definitely having fun with each little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 37. marketing seo services

  In between me and my husband we’ve owned more MP3 gamers over the years than I can count, which includes Sansas, iRivers, iPods (traditional & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few ages I’ve settled down to one line of players.

 38. Websites worth visiting

  [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…

 39. Read was interesting, stay in touch…

  [...]please visit the sites we follow, including this one, as it represents our picks from the web[...]…

 40. Rusty Benckendorf

  I like the helpful dirotd information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 41. Elton Rodarmel

  You need to dirotd participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will advocate this web site!

 42. Demetrius Gesell

  Thanks for djdioxs discussing your ideas on this blog. Furthermore, a fantasy regarding the lenders intentions while talking about property foreclosure is that the financial institution will not getreceive my installments. There is a degree of time the…

 43. The Ships’s Voyages

  I think technological innovation just makes it even worse. Now there is a channel to never ever treatment, now there would not be a probability for them to find.

 44. marina jaya marina north one residences

  Searching for in advance to researching extra from you afterward!…

 45. Tempie Morrow

  excellent djdioxs points altogether, you just gained a new reader. What could you recommend in regards to your post that you simply made a few days in the past? Any positive?

 46. Tempie Morrow

  The next djdioxs time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something t…

 47. handyman ideas

  [...]please check out the internet sites we follow, including this 1, because it represents our picks in the web[...]

 48. Lloyd Wiedenheft

  excellent djdioxs issues altogether, you just received a logo new reader. What may you recommend in regards to your post that you just made a few days in the past? Any positive?

 49. Maryjane Wigdor

  Yet another djdioxs issue is really that video gaming became one of the all-time greatest forms of excitement for people of every age group. Kids engage in video games, and adults do, too. The particular XBox 360 is among the favorite gaming systems fo…

 50. Lloyd Wiedenheft

  Thanks for djdioxs these guidelines. One thing I also believe is the fact that credit cards giving a 0% rate often attract consumers in with zero interest rate, instant approval and easy internet balance transfers, but beware of the most recognized fac…

 51. Youlanda Goranson

  very good djdioxs put up, i definitely love this web site, keep on it

 52. Maryjane Wigdor

  I am djdioxs really inspired together with your writing skills as neatly as with the structure to your weblog. Is that this a paid theme or did you customize it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to see a ni…

 53. The Slave of the Husband

  Looking for forward to researching additional from you afterward!…

 54. fast cash loan advance

  Visit our site and read about fast cash loan advance

 55. The Birch of the Shadow

  I feel there may well become a couple duplicates, but an exceedingly helpful record! I’ve tweeted this. Many thanks for sharing!

 56. fast lakota cash advance

  Get information about fast lakota cash advance on our site

 57. Websites you should visit

  [...]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[...]…

 58. Gems form the internet

  [...]very few websites that happen to be detailed below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[...]…

 59. fast cash advance fee

  Visit our site and read about fast cash advance fee

 60. The Slave of the Husband

  Looking for forward to learning added from you afterward!…

 61. makemytrip Coupons

  [...]The details talked about in the write-up are several of the very best out there [...]

 62. fast business cash advance leads

  Visit my site and get fast business cash advance leads

 63. Souls in the Waves

  Very good Morning, I just stopped in to go to your website and thought I would say I loved myself.

 64. Whispering Misty

  So sorry you can expect to skip the workshop!

 65. Thorn of Girl

  Very good details might be observed on this internet website.

 66. Thorn of Girl

  Excellent information and facts is often observed on this website blog site.

 67. Recommeneded websites

  [...]Here are some of the sites we recommend for our visitors[...]…

 68. Sites we Like…

  [...] Every once in a while we choose blogs that we read. Listed below are the latest sites that we choose [...]…

 69. iUnlox – Official iPhone IMEI Factory Unlocking Service

  Trying to find out how to unlock your iPhone permanently with an official IMEI factory unlock? Unlock any model of iPhone with any type of operating system. IMEI iPhone unlocks are permanent, processed by Apple, completed in iTunes and do not void your…

 70. Whispering Misty

  So sorry you may skip the workshop!

 71. Sources

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]…

 72. The Slave of the Husband

  Trying to find ahead to finding out further from you afterward!…

 73. Lloyd Wiedenheft

  Hi odiassd, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that…

 74. Lloyd Wiedenheft

  Just want to odiassd say your article is as amazing. The clearness on your post is just spectacular and i could suppose you’re an expert in this subject. Fine along with your permission let me to grab your RSS feed to stay up to date with approaching…

 75. lawyers

  [...]usually posts some extremely intriguing stuff like this. If you?re new to this site[...]

 76. Jimmy Benesch

  Thanks for odiassd giving your ideas on this blog. In addition, a myth regarding the banking institutions intentions whenever talking about foreclosure is that the loan company will not have my payments. There is a certain amount of time that this bank…

 77. Kanesha Passerino

  Yet another thing odiassd is that while searching for a good on the net electronics store, look for online shops that are continuously updated, always keeping up-to-date with the hottest products, the very best deals, plus helpful information on goods…

 78. The Ships’s Voyages

  I feel technology just can make it worse. Now there is a channel to under no circumstances treatment, now there won’t be a opportunity for them to find out.

 79. Great website

  [...]we like to honor many other internet sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[...]…

 80. residences

  So sorry you are going to miss the workshop!

 81. Great website

  [...]we like to honor many other internet sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[...]…

 82. Demetrius Gesell

  Hi there, odiassd I discovered your site by means of Google at the same time as looking for a related subject, your website got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 83. Healing’s Dragon

  to locate problems to further improve my web-site!I suppose its alright to generate usage of a few of the principles!!

 84. Elton Rodarmel

  I do not even odiassd know how I ended up right here, however I assumed this submit was good. I do not understand who you’re but certainly you are going to a well-known blogger for those who aren’t already ;) Cheers!

 85. Woman of Alien

  Great operate you have got carried out, this site is admittedly great with excellent details. Time is God’s strategy for trying to keep almost everything from occurring directly.

 86. Blogs ou should be reading

  [...]Here is a Great Blog You Might Find Interesting that we Encourage You[...]…

 87. Third Flower

  My wife and i are now delighted that Albert could perform his studies on account of the ideas he had by means of your online page. It is on occasion perplexing to just often be giving freely actions which a lot of people could have been advertising. So…

 88. Cool sites

  [...]we came across a cool site that you might enjoy. Take a look if you want[...]…

 89. You should check this out

  [...] Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well [...]…

 90. Third Flower

  My spouse and i happen to be now delighted that Albert could execute his scientific tests as a consequence of the tips he had via your online page. It is actually from time to time perplexing to simply constantly be giving freely techniques which many…

 91. consumer electronics show

  My wife and that i happen to be now delighted that Albert could carry out his research thanks to the tips he had by way of your web page. It’s every now and then perplexing to just often be gifting away ways which a number of people might have been se…

 92. Thorn of Girl

  Excellent facts could be discovered on this net website.

 93. Illinois Flat Fee MLS

  [...]we came across a cool internet site which you may well appreciate. Take a appear in case you want[...]

 94. The Birch of the Shadow

  I believe there may be a few duplicates, but an exceedingly helpful checklist! I’ve tweeted this. Many thanks for sharing!

 95. Online Article…

  [...]The information mentioned in the article are some of the best available [...]…

 96. The Slave of the Husband

  Seeking ahead to finding out excess from you afterward!…

 97. Sources

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]…

 98. Read was interesting, stay in touch…

  [...]please visit the sites we follow, including this one, as it represents our picks from the web[...]…

 99. Sources

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]…

 100. Whispering Misty

  So sorry you can skip the workshop!

 101. Perry Viscia

  Thanks for your odiassd write-up. What I want to say is that when searching for a good on the net electronics shop, look for a internet site with total information on important factors such as the personal privacy statement, security details, any payme…

 102. The Birch of the Shadow

  I think there may perhaps be considered a couple duplicates, but an exceedingly handy list! I have tweeted this. Quite a few thanks for sharing!

 103. The Birch of the Shadow

  I feel there might become a couple of duplicates, but an exceedingly useful listing! I’ve tweeted this. Lots of thanks for sharing!

 104. Healing’s Dragon

  to discover matters to boost my website!I suppose its okay to generate usage of a number of of the ideas!!

 105. Gems form the internet

  [...]very few websites that happen to be detailed below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[...]…